batuhan balcı facebook batuhan balcı twitter batuhan balcı linkedin batuhan balcı iletişim mail
batuhan balcı logo
yazarBatuhan
tarih4 sene önce

ftp bağlantı ayarları

Aslında çok kolay bir işlem olan fakat daha önce yapmamış olanların biraz zorlanacağı bir işlem olan WordPress’e FTP ile eklenti yüklemeyi anlatacağım. Eklentiyi FTP’ye gerek duymadan WordPress’in yönetim panelinden de yükleyebilirsiniz fakat en sağlıklı ve temel yöntem FTP ile yüklemektir. FTP ile sadece eklenti değil, istediğiniz herhangi bir dosyayı sunucunuza veya hostinginize yükleyebilir, indirebilir, değiştirebilirsiniz.

FTP Bağlantısı Nasıl Kurulur ?

Daha önceden WordPress kurmuşsanız FTP bilginiz vardır. Ben bilginiz olmadığını var sayıyorum. Öncelikle bir FTP programına ihtiyacınız var. Ben FileZilla öneririm. Programı indirdikten sonra hosting ile bağlantı kurmanız için kullanıcı adı, şifre gibi bazı bilgilere ihtiyacınız var. Bu bilgilere hostinginiz panelinden ulaşabilirsiniz.

ftp bağlantı ayarları

Eğer başarılı bir şekilde bağlandıysanız yukarıda bağlandığınıza dair mesaj verecektir ve sağ tarafta hostinginizde bulunan klasörler listelenecektir, bağlantı başarısız olmuşsa kırmızı hata mesajı verecektir.

WordPress Eklenti Nasıl Yüklenir ?

Bağlantı kurduktan sonra sağ tarafta bazı klasörler çıkacaktır, bunlar hostinge göre değişebilir. Genelde public_html ya da httpdocs klasörü vardır. Sizde hangi klasör varsa ona girin, WordPress’in burada kurulu olması gerek. WordPress dosyalarınız buradaysa wp-content > pulugins klasörüne istediğiniz eklentiyi atabilirsiniz. Sadece Zip’ten çıkardığınız eklentiyi buraya sürüklemeniz yeterli olacaktır.

Daha sonra WordPress yönetim panelinden Eklentiler sayfasına gidip, eklentiyi etkinleştirmeniz gerekiyor.

Bu yazıya 9 yorum yapılmış.

 1. hocam benim sitem bu daha yeni kurdum ve dediğiniz işlemi yapıyorum ancak bir türlü kabul etmiyor. Hata kodu da vermiyor. kullanıcı adım dizitakipmerkezi yardımcı olabilirmisiniz. Mail atarsanız çok sevinirim.

 2. […] Buradan WordPress için Contact Form 7 eklentisinin son sürümünü indirebilirsiniz. İndirdikten sonra eklentiyi kurmanız gerekiyor. WordPress eklenti kurulumunu bilmiyorsanız buraya tıklayın. […]

 3. Elinize sağlık güzel paylaşım olmuş. Benim gibi başka ihtiyaç sahiplerine de umarım faydası olur

 4. bi temanın eklentilerini nerden bulabılıriz

 5. bi temanın eklentilerini nerden bulabılıriz.

  • Biraz geç oldu. Satın aldığınız bir temanın yanında eklentiler hazır olarak bulunur genelde.

 6. […] Buradan WordPress için Contact Form 7 eklentisinin son sürümünü indirebilirsiniz. İndirdikten sonra eklentiyi kurmanız gerekiyor. WordPress eklenti kurulumunu bilmiyorsanız buraya tıklayın. […]

 7. Seni Solwin Ekibi tarafından geliştirilen WordPress Plugins & Temalar ve Magento Uzantıları kez kullanmak istiyorum.
  http://www.solwininfotech.com/products/: at bak var

  Ben bunu seviyorum umuyoruz.

 8. elinize sağlık güzel ve faydalı bir yazı olmuş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?